Emoce člověka

Emoce člověka

Mostem mezi tělem, myslí a vědomím jsou emoce člověka. Jsou to vyjadřované nebo nevyjadřované energie, které mají konkrétní souvislost s různými okolnostmi života.

 

  1. Souvislost s mezními životními situacemi
  2. Souvislost s hlavními vnitřními orgány
  3. Souvislost s energetickými centry energetického těla (čakrami), také s instinktem
  4. Souvislost s fixovanými postoji mysli a jejich struktur
  5. Souvislost s celkovou úrovní energie organismu
  6. Souvislost s vědomím člověka, také s intuicí člověka
  7. Souvislost se smysly člověka

 

Nikdy nemůžeme stoprocentně znát konkrétní důvod naší emoce, jestliže člověk začne prožívat, např. v Dynamické meditaci nebo v Born free - ženské meditaci, nebo jestliže reagujeme na nějaký spontánní podnět, tak emoci spustí ten podnět, ale my neznáme přesně důvod této emoce.

Často se stane, že při vyprávění vtipu někdo začne plakat nebo při pohřbu se začne smát nebo při laskavém slovu se začne hněvat. Na zdánlivě jednoduché podněty bychom měli reagovat dle předpokladu, po vtipu bychom se měli smát, po žalostném aktu bychom měli plakat, po laskavém slovu bychom měli cítit lásku, ono se to tak většinou děje, ale často se stane pravý opak.

Jestliže na spontánní podnět člověk reaguje předpokládanou emocí, tak při hlubším prožitku, když jde do této emoce hlouběji a prožitkověji, tak je vysoce pravděpodobné, že se spojí s jinými emočními nánosy, že se emoce budou střídat.

Je tisíce známých příkladů, kdy během terapií Mohendžodáro se lidé tak emočně otevřeli, že na základě dlouhého emočního půstu během 21 denní terapie skutečně vystřídali absolutně všechny emoce a jejich kombinace.

Jakou prožíváš emoci? Já nevím, je mi to jedno.

Nadbytečné emoce je možné zdůvodnit sebepotlačením při mezní životní situaci. Takové situace jako porod, rozchody, disharmonie rodičů v dětství, přehnaně materiálně zaměřená výchova, objevování sexuality a sexuální funkce svého těla, těhotenství, zážitky s nemocemi a se smrtí, si žádají o dostatečnou emoční pozornost a o dostatečné prožívání.

Každou okolnost svého života zpracuj emočně.

Je potřeba emočně prožívat, doslova pouštět své emoce, plánovat své emoce, věnovat jim pozornost, zvláště tehdy, když se nám nebo naší rodině děje něco neobvyklého. Jednomu mému kamarádovi z Indie, Narindrovi Singhovi, obchodníkovi na cestách mezi Indií, Dubají a Hong Kongem, zemřela při nešťastné autonehodě žena. I když s touto ženou nežil příliš často, protože hodně cestoval, dá se říci, že celý svůj život procestoval a doma se vyskytoval pouze o svátcích, tak s ní byl na dálku zákonitě citově propojen. Když se dozvěděl, co se stalo, tak na měsíc odvolal veškerou svoji činnost a vrátil se domů do Panjabu v severní Indii. Celý měsíc truchlil. Nutno podotknout, že klasický obchodník žijící v několika zemích určitě nežil citovým půstem, určitě měl v různých zemí více přítelkyň a milenek. Celý měsíc truchlil. Nejen to, všichni známí, celá rodina, všichni vesničané, truchlili s ním. Dokonce jeho obchodní přátelé nelenili a přijeli z Dubaje, Hong Kongu a z jiných zemí, aby mu pomohli truchlit. Všechny návštěvy a často to byly návštěvy obchodní a velice věcné, začínaly několikahodinovým truchlením, rozhovorem o všech okolnostech úmrtí, probíráním všech detailů a poté se teprve dostali k věci, tedy k důvodu, proč přišli. I pošťák půlhodiny truchlil, než předal nové dopisy.

Po několika dnech či týdnech se zdálo, že to je nějaký nový rituál, kolikrát mi připadalo, že už dávno není o čem truchlit, že už vše bylo vypovídáno a vyplakáno, ale rituál běžel dál. Po měsíci už to vypadalo, že to je jen takové divadlo, že to prostě společnost chce, aby se truchlilo, že i hlavní aktér tohoto divadla, Narindr Singl, jinak racionální člověk, předehrává nějakou naučenou roli, která už dávno nemá opodstatnění.

Přibližně po dvou měsících tento rituál kompletně skončil, Narindr uspořádal své záležitosti a odcestoval zpět do cizích zemí. Byl takový čistý, měl klidnou mysl a ohromnou chuť podnikat. Dá se dokonce říci, kdyby to bylo vhodné, že úmrtí a následné truchlení mu dodalo ohromnou sílu do života, takže ty nejlepší obchody realizoval právě v tomto období.

Na tomto skutečném příkladu, který jsem já osobně zažil, je možné vysledovat mnoho zákonitostí a jevů přírodní léčby.

Emoce a vnitřní orgány

Emoce se od sebe liší, ale v podstatě se jedná o stejný jev. Emoce jsou zároveň od sebe odlišné a zároveň jsou stejné. Emoce jsou stejné ve svém obsahu, jedná se vlastně o druh jemněhmotné energie a jsou odlišné ve své formě.

 

Potlačovaná a vyjadřovaná emoce

Emoci můžeme rozlišit na potlačovanou a vyjadřovanou. Jestliže je potlačovaná, tak nás oslabuje a vytváří v organismu něco jako informační virus, takže destabilizuje celý systém. Tento jev má konkrétní fyzické následky, tělo je takové ztuhlé, často mají lidé křeče, objevuje se různé bušení srdce, tepelné změny, pocení, později jsou potlačené emoce zdrojem vážnějších nemocí, například extrémní strach může vést až k rakovině nebo leukémii.

Oproti tomu vyjadřovaná emoce očišťuje celé tělo, nabíjí tělo energií, rozvádí životní sílu po celém organismu, zviditelňuje případné problémy a přivádí k nim vědomou pozornost.

Vyjadřovaná emoce – jeden z nejúčinnějších nástrojů přírodní léčby.

Takže je nutné si uvědomit, že emoci je třeba stále a preventivně vyjadřovat, samozřejmě na vhodném místě a vhodném čase, a ne potlačovat. Rozdíl mezi nemocným a zdravým člověkem, netalentovaným a talentovaným, je takový, jaký je rozdíl mezi potlačenou a vyjádřenou emocí.

 

Druhy emocí

Emoce se dále od sebe liší podle toho, jak rezonují v jednotlivých částech těla a zvláště pak v jednotlivých orgánech.

Strach má souvislost s ledvinami a s močovým měchýřem.

Hněv souvisí s játry a žlučníkem.

Radost souvisí se srdcem a tenkým střevem.

Láska s mozkem a míchou.

Obavy se slezinou-slinivkou a s žaludkem.

Smutek s plícemi a tlustým střevem.